Koliko v resnici vemo o obnovljivih virih, trajnosti in učinkoviti rabi energije? So to zgolj fraze, ki jih uporabljamo v pogovoru, ali gre za načela, ki jim v sodobnem svetu skupaj s preostalimi državami sledimo tudi mi? Kaj nam (še) manjka do energetske učinkovitosti, kaj lahko naredimo sami in kako lahko Slovenija s pridom izkoristi naravne danosti – o teh in številnih drugih »zelenih« vprašanjih je skupaj s sogovornikoma mag. Alenko Domjan iz Agencije za energijo Maribor in vodjo sektorja za obnovljive vire ter Markom Rojsom, svetovalcem na Energetski agenciji za Podravje v oddaji Omizje, ki jo je vodila in povezovala dr. Polona Pivec, razpravljal direktor družbe Energija plus, Bojan Horvat.

Direktor Energije plus, Bojan Horvat poudari, da je razumevanje pojmov za to, da ocenimo, kaj se splača in kaj ne, ključno, z zadovoljstvom pa opaža, da so ljudje v zadnjih letih vedno bolj okoljsko in energetsko zavedni. V prvi vrsti sicer z mislijo na prihranek, opazne pa postajajo tudi odločitve za sodobne energetske inovacije zaradi skrbi za okolje, zdravje in prihodnost naših potomcev.

Doda tudi, da za odločitev za sončno elektrarno, ki je eden od bolj prepoznavnih trajnostnih storitev družbe Energija plus, ni nikdar prepozno – čeprav se zimski meseci ne zdijo kot čas, ko bi na svoje strehe nameščali sončne celice, pa so odlična priložnost, da o njih razmislimo ter skupaj s svetovalci oblikujemo dolgoročni načrt za njihovo namestitev in delovanje naše lastne sončne elektrarne.

Pridobivanje električne energije s pomočjo sončne elektrarne je eden izmed najbolj čistih načinov, saj gre za uporabo obnovljivega vira. Tako pridobljena električna energija je resnično čista, saj pri njenem pridobivanju ne nastajajo okolju škodljivi stranski produkti, kot so dim iz termoelektrarne ali jedrski odpadki. Še elektrarna sama je prijazna do okolja, saj je po izteku življenjske dobe reciklaža odsluženih fotonapetostnih modulov za naše kupce brezplačna. Naši dobavitelji fotonapetostnih modulov namreč v poseben sklad vplačujejo prispevke za recikliranje z namenom, da se poskrbi za njihov celoten življenjski cikel.

Sistem deluje po principu Neto meritev. Kadar proizvajamo več energije, kot je potrebujemo za lastne potrebe, viške električne energije oddajamo v omrežje, kadar pa imamo lastne potrebe višje od proizvodnje, pa električno energijo jemljemo iz omrežja. Na tak način lahko po odplačilu investicije v 30. letih prihranite skoraj 30.000 €!

Obiščite spletno stran in se naročite na sončno elektrarno na ključ. Namesto vas bomo poskrbeli za čisto vse: od dokumentacije do izvedbe, da boste čim hitreje lahko uživali v najboljši odločitvi svojega življenja.

Zelene prakse se v naših severnih sosedah širijo kot pravi »trajnostni požar«, a zadnji podatki, pa tudi povpraševanje po sončnih elektrarnah v podjetju Energija plus kažejo, da smo tudi v Sloveniji na dobri poti. Direktor Horvat pomiri, da tudi morebitni slovenski zaostanki za evropskimi zelenimi velesilami niso zaskrbljujoči, saj je Slovenija ena od redkih držav, ki se lahko pohvali z izjemnimi naravnimi danostmi, ki jih začenjamo vse bolj ceniti in uporabljati kot vir dobre, zelene energije. Preko energetsko učinkovitih in zelenih domov do okolju prijaznih mest in bolj čiste prihodnosti – z Energijo plus!

Da ne razkrijemo vsega, vas raje vabimo k ogledu oddaje, ki jo najdete kar na naslednji povezavi. Omizje: OVE in URE-obnovljivi viri in učinkovita raba energije (rtvslo.si)

Prijeten ogled in obilo novih znanj!

Si želite več nasvetov neposredno v vaš poštni nabiralnik?

; mes', function() { setCookie('banner-top-mobile', true, 100); $('.banner-top-mobile').removeClass('active'); }); $(document).on('click', '.header-search-button', function() { $('#mod-finder-searchform104').submit(); }); ;